LDFL Cups

Under 17s Cup Season 2023-24
First Round
Game Home Sc Away Sc
1 Dromore Utd 1 v Broadford Utd 2 15/04/2024
2 Rathkeale AFC 1 v Breska Rovers 6 20/03/2024
3 Athea Utd 1 v Shountrade AFC 0 30/04/2024
4 Shannonside FC 2 v NCW 4 28/03/2024
5 Askeaton-Kilcornan BYE
6 Feenagh BYE
7 Ballingarry AFC BYE
8 Glin Rovers BYE
Quarter Finals
Game Home Sc Away Sc
1 Athea Utd 0 v NCW 4 18/5/24
2 Ballingarry AFC 5 v Glin Rovers 1 16/4/24
3 Askeaton-Kilcornan 4 AET v Broadford Utd 3 14/5/24
4 Feenagh 2, 4-3 penalties v Breska Rovers 2 19/4/24
Semi Finals
Game Home Sc Away Sc
1 Ballingarry AFC 2 v Askeaton-Kilcornan AFC 4
2 Feenagh 1 v NCW Town 0
Final
Game Home Sc Away Sc
1 Askeaton-Kilcornan AFC 0 v Feenagh 1 3/6/24

 

WEEKLY OBSERVER DESMOND CUP Season 2023-24
First Round
Game Home Sc Away Sc
1 Breska Rovers B v Bye
2 Feenagh 1 (5-4 pen) v Athea Utd 1 18/02/2024
3 Rathkeale AFC 2 v Shannonside FC 0 18/02/2024
4 Glantine B 0 v Askeaton-Kilcornan AFC 2 17/02/2024
5 St. Itas 2 v Breska Rovers 4 18/02/2024
6 Ballysteen AFC 0 v Broadford Utd 4 18/02/2024
7 Rathkeale B 0 v Creeves Celtic 2 18/02/2024
8 Granagh Utd 4 v Glin Rovers B 1 24/03/2024
9 Dromore Utd 3 v Knockaderry AFC 1 18/02/2024
10 Abbeyfeale Utd B 3 v Shountrade AFC 0 (W/O) 10/03/2024
11 Kilcolman Rovers 1 v Newcastle West Reserves 5 18/02/2024
12 Ballingarry B 2 v Carrig Celtic 3 AET 16/02/2024
13 Dromore Utd B 1 v Newcastle West Town 1, 4-2 penalties 03/03/2024
14 Mountcollins AFC 0 v Abbeyfeale Utd 2 18/02/2024
15 Glin Rovers 2 v Ballingarry AFC 1 18/02/2024
16 Askeaton-Kilcornan B 1 V Glantine 0 03/03/2024
Second Round
Game Home Sc Away Sc
1 Newcastle West Town 0 v Creeves Celtic 1 24/03/2024
2 Breska Rovers B 3 v Abbeyfeale Utd B 1 31/03/2024
3 Dromore Utd 2 (abandoned) v Newcastle West Reserves 2 (abandoned) 24/03/2024 07/04/2024, 0-1 Dromore Utd
4 Granagh Utd 5 v Feenagh 1 31/03/2024
5 Rathkeale AFC 1 v Abbeyfeale Utd 0 24/03/2024
6 Broadford Utd 5 v Askeaton-Kilcornan AFC 2 24/03/2024
7 Breska Rovers 4 v Askeaton-Kilcornan B 0 24/03/2024
8 Carrig Celtic 1 v Glin Rovers 3 24/03/2024
Quarter Finals
Game Home Sc Away Sc
1 Creeves Celtic 1 v Broadford Utd 3 07/04/2024
2 Granagh Utd 1, 4-2 penalties v Dromore Utd 1 14/04/2024
3 Breska Rovers 0 v Glin Rovers 2 07/04/2024
4 Breska Rovers B 0 v Rathkeale AFC 9 14/04/2024
Semi Finals
Game Home Sc Away Sc
1 Broadford Utd 2 v Glin Rovers 1 27/4/24
2 Rathkeale AFC 1 v Granagh Utd 0 7/5/24
Final
Game Home Sc Away Sc
1 Rathkeale AFC 0 v Broadford Utd 2 31/5/24

 

Riedy Cup Season 2023-24
First Round
Game Home Sc Away Sc
1 Rathkeale B 3 v Askeaton-Kilcornan B 2 10/03/2024
2 Knockaderry 0 v Carrig Celtic 2 03/03/2024
3 Dromore Utd A 2 v Dromore Utd B 1 10/03/2024
4 Shannonside AFC 2 v Kilcolman Rovers 1 10/03/2024
5 Ballysteen 0 v St. Ita’s 3 w/o 24/03/2024
6 Ballingarry B 2 v Mountcollins AFC 0 (AET) 10/03/2024
7 NCW Reserves 4 v Granagh Utd 3 10/03/2024
8 Feenagh BYE
9 Breska Rovers B BYE
10 Glin Rovers B BYE
11 Glantine A BYE
12 Askeaton-Kilcornan A BYE
13 Shountrade BYE
14 Abbeyfeale B BYE
15 Glantine B BYE
16 Ballingarry A BYE
Second Round
Game Home Sc Away Sc
1 Glin Rovers B 4 v Glantine A 0 10/03/2024
2 Ballingarry AFC 2 v Askeaton-Kilcornan A 0 08/03/2024
3 Abbeyfeale Utd B 0 v Shannonside FC 3 24/03/2024
4 Breska Rovers B 2 v Carrig Celtic 1 19/04/2024
5 Shountrade AFC 2 v St. Itas 3 14/04/2024
6 NCW Reserves 2 v Glantine B 0 21/04/2024
7 Feenagh 1 v Ballingarry B 2 24/03/2024
8 Rathkeale B 2 v Dromore Utd 1 28/04/2024 AET
Quarter Finals
Game Home Sc Away Sc
1 Ballingarry AFC 1 v Ballingarry B 0 21/04/2024
2 St. Itas 5 v Breska Rovers B 0 5/5/24
3 Rathkeale B 0 v NCW Reserves 1 12/6/24
4 Shannonside FC 2 v Glin Rovers B 1 21/04/2024
Semi Finals
Game Home Sc Away Sc
1 St. Itas 3 v Shannonside FC 0 30/5/24
2 NCW Reserves v Ballingarry AFC 16/6/24
Final
Game Home Sc Away Sc
1 Winner S/F 2 v St. Itas

 

Richard Hogan Cup Season 2023-24
First Round
Game Home Sc Away Sc
1 Breska Rovers B 3 v Dromore Utd B 1
2 NCW Reserves 3 v Ballysteen 0
3 Glantine A 0 v Shountrade AFC 3
4 Glantine B 1 v Feenagh 2
5 Carrig Celtic 2 AET v Knockaderry 1
6 Ballingarry B 3 v Kilcolman Rovers 0 W/O
7 Abbeyfeale B 3 v Mountcollins AFC 0 W/O
8 Askeaton-Kilcornan B v Bye
Quarter Finals
Game Home Sc Away Sc
1 Carrig Celtic 4 v Shountrade AFC 1
2 Ballingarry B v NCW Reserves
3 Abbeyfeale Utd B 2 v Breska Rovers B 3
4 Feenagh 4 v Askeaton-Kilcornan B 2
Semi Finals
Game Home Sc Away Sc
1 Winner Q/F 2 v Carrig Celtic
2 Breska Rovers B v Feenagh
Final
Game Home Sc Away Sc
1 Winner S/F 1 v Winner S/F 2